Przestańmy się truć! Ogrzewanie pelletem a wpływ na środowisko naturalne

Wpływ na środowisko naturalne paliwa stałego jest mierzalny i wysoki. Palenie węglem nie wpływa na poprawę sytuacji naszej planety. Dlatego szukanie alternatywnych źródeł ogrzewania to zadanie, które postawili sobie jakiś czas temu naukowcy z całego świata. Znaleźli pellet i dziś możemy z niego bez przeszkód korzystać.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Raport WHO

Co nas truje?

Przede wszystkim najbardziej niebezpieczny dla naszego zdrowia, a więc i planety był  i jest węgiel kamienny. To zdecydowanie najbardziej zanieczyszczający środek grzewczy, który jednak wciąż powoduje szereg nieprzyjemności związanych z jego eksploatacją. Oprócz węgla dość dużą wartość negatywną emisji CO2 oraz innych związków takich jak benzopiren emituje popularny w naszym kraju ekogroszek. Tymczasem już sam fakt, że czyszczenie pieca w przypadku używania pelletu drzewnego czy z nasion słonecznika jest rzadkie i niekłopotliwe powinno nam wiele powiedzieć.

Jesteśmy w czołówce

Tymczasem w naszym kraju świadomość wciąż jest nikła. Jak wynika z badań, Polska wciąż zajmuje wysokie miejsce emitentów szkodliwego dwutlenku węgla, głównie zimą z kotłów, w których Polacy palą ekogroszkiem i węglem kamiennym.

Tymczasem użycie pelletu zmniejszyłoby nie tylko ilość milionów ton dwutlenku emitowanego do atmosfery, ale także sprawiło, że wygoda użytkowania pieców i kotłów grzewczych stałaby się czymś naturalnym.

Co nam daje pellet do ogrzewania?

Korzystając z pelletów jesteśmy w stanie nie tylko zredukować ilość emitowanych substancji. Pierwszą korzyścią przy wyborze pelletu sosnowego czy dębowego jest komfort. W domu nie śmierdzi sadzą, a pachnie przyjemnym drzewem, piec nie zachodzi niepotrzebnym popiołem (należ go jedynie raz na kilka tygodni wysypać jako naturalny nawóz dla roślin), a czyszczenie wystarczy przeprowadzić raz do roku. Wymierne korzyści – także finansowe – przejścia na palenie pelletem są niezwykłe i możemy je odczuć wszyscy, a nie tylko nasza planeta.

Jak powstaje pellet?

Pellet z drzewa to materiał sprasowany pod dużym ciśnieniem. Jest to granulat w małych rozmiarach o dużej efektywności grzewczej (w 100 kg nawet 455 kWh), który powstaje ze ścinek, zrębów oraz trocin drzewnych. Jest naturalny, wykorzystuje się do jego produkcji pozostałości z pracy tartaków, a sam popiół pozostaje naturalnym nawozem, zatem przydaje się nie tylko przed spalaniem, ale także po nim. Coraz częściej pelety otrzymują klasyfikację DIN PLUS oznaczającą najwyższą jakość nie tylko pod względem ekologii, ale także pod względem efektywności energetycznej.

4 korzyści z pelletów

Generalnie pod względem ekologicznym pelety są niezwykle wydajne. Należy wyróżnić 4 obszary, w których spełniają się one w sposób szczególny. Są to:

  • Wykorzystanie materiału nieefektywnej obróbki drewna – materiał z recyklingu, naturalny;
  • Produkcja lokalna – brak milionów kilometrów robionych z kolejnymi paliwami stałymi, wspieranie lokalnego rynku;
  • Znacznie lepsza kaloryczność w stosunku do emisji negatywnych substancji do środowiska;
  • Lepsza wydajność spalania, a więc większa dbałość o piece i ich czystość.

Analiza 4 filarów ekologiczności pelletów

Pierwszy z obszarów to przede wszystkim kultura wykorzystywania materiałów dostępnych poprzez znajdowanie różnego rodzaju zastosowań dla odpadków działań naturalnych. W tym wypadku drewno nie jest pozyskiwane poprzez jego wycinkę, a poprzez wykorzystanie tego, co zostanie w wyniku pracy tartaków. Drugi z obszarów wiąże się z ekonomią oraz z wspieraniem gospodarki. Poprzez duże zapotrzebowanie na drewniane elementy, produkcja pelletu jest naturalna i napędzana przez inne rynki zbytu. Nie ma zatem zanieczyszczeń wynikających, tak jak przy innych paliwach stałych, z wydobyciem czy eksploatacją nastawioną tylko na nie. Po trzecie lepsza kaloryczność, a przy tym niemalże całkowity brak emisji szkodliwych substancji, co pozwala na lepsze zarządzanie czystością powietrza i ogrzewanie domu. W końcu czwarta kwestia, czyli czystość pieców i kotłów, które same w sobie nie zanieczyszczają środowiska poprzez niewłaściwą lub utrudnioną konserwację.

Nie da się ukryć, że wykorzystywanie pelletów do palenia w piecu to ekologiczny i przyjazny środowisku sposób, by ogrzewać nasze domy i zakłady pracy. Choć koszty przerobienia instalacji są spore, to w kilka lat pieniądze zostają w naszej kieszeni a planeta zyskuje podwójnie.

 

Zobacz także inne nasze artykuły:

 

Kopiowanie treści i zdjęć bez wcześniejszej zgody surowo zabronione.