Biopaliwo, czyli tzw. biomasa, to specjalny sposób na ekologiczne i wydajne spalanie. Jest to odpowiedź na wyraźnie zyskującą w Polsce tendencję korzystania z rozwiązań bardziej ekologicznych i odchodzenia od uzależnienia węglowego – tak w gospodarce, jak i w ogrzewaniu domów. Wiele osób jednak nie dysponuje specjalnymi kotłami do spalania pelletów, a co za tym idzie może nie mieć szansy na poprawę jakości powietrza naszej planety.

Paliwa do kotłów

Każde paliwo ma swoje właściwości, które mogą współgrać lub przeczyć działaniu kotłów. Klasyczny kocioł węglowy to kocioł rusztowy, który doskonale nadaje się do węglowego ogrzewania domu i jest przystosowany od tego rodzaju rozwiązań, ale może być także skuteczny wraz z innymi paliwami stałymi. Co ważne, do biopaliwa potrzebujemy specjalnych kotłów – innych do brykietów, innych do pelletów drzewnych i innych do pelletów z siana. Dlatego zwykle największą przeszkodą w przejściu z węgla na biomasę jest właśnie modernizacja kotłów. Czy słusznie?

Wydajność ma znaczenie

Wszystko bowiem zasadza się nie tyle w niemożności spalania, ale w wydajności. O ile standaryzowane, dopasowane do pelletów kotły są specjalnie przystosowane do tego biopaliwa i pozwalają na wykorzystywanie wszystkiego co najlepsze w nim, o tyle kotły rusztowe do spalania nie tylko węgla, ale i innych materiałów są bardziej uniwersalne. Oznacza to, ze kocioł na pellet jest produktem niedostępnym dla węgla, ale sam pellet może trafić do kotła rusztowego. Pozostaje to jednak nie bez znaczenia dla jakości paliwa. Wartości energetyczne eko pelletu jest dość wysoka, gdzieś na poziomie węgla brunatnego i wynosi mniej więcej 16 MJ/kg. Wydajniejszy jest sam węgiel kamienny, choć nieznacznie, bo może przyjmować wartości do 24 MJ/kg. Dlatego spalanie pelletu do ogrzewania w piecu rusztowym na węgiel może się udać, ale zdecydowanie ze szkodą dla jakości paliwa.

Jak to działa?

W momencie, kiedy pellet zaczyna być spalany w kotle tradycyjnym, węglowym, jego wartość spada, gdyż nie jest centralnie kierowana na przekazywanie jej dalej. Zupełnie różne właściwości węgla i pelletów sprawiają, że nie można mówić tu o niewłaściwym działaniu energetycznym pelletu, ale o niewłaściwym wykorzystaniu jego energii. Pelety powinny być zatem spalane w dostosowanym do ich dynamiki i specyfiki piecu lub kotle, który może wykorzystywać w sposób dokładniejszy jakość paliwa oraz jego specyfikę, np. wilgotność.

Czy jakość pelletów ma znaczenie?

Pelet to produkt wysokiej klasy, który powstaje ze zrębków i trocin drewnianych. Najczęściej używany jest pellet dębowy oraz pellet sosnowy. Czasami stosuje się także łuski słonecznika, siano lub słomę, by nadać paliwu jeszcze innych właściwości. Jednak w tym aspekcie – aspekcie kotłów i spalania – jakość produktu ma kolosalne znaczenie. Najlepszy pellet musi mieć wilgotność na odpowiednim poziomie, by móc dać jak najwięcej energii w trakcie spalania. Dlatego należy szukać pelletów jednakowych pod względem koloru, niespękanych oraz takich, które w trakcie palenia dają zapach drewna. Wówczas mamy pewność, że są to produkty czyste i ekologiczne.

Kotły na węgiel i pellet?

Dlatego nie warto próbować palić pelletem w kotłach rusztowych, węgielnych. Przez to możemy stracić zbyt dużo energii i nie będziemy w stanie wykorzystać wszystkiego, co daje nam ten surowiec. Biomasa w tym wypadku może być jednak efektywna.

Stosując dobrej jakości piec, możemy połączyć jakość węgla i biomasy, tylko i tak będzie to mniej ekonomiczne, niż przekształcenie instalacji w kotłownię na biomasę. Dlatego dużo bardziej opłaci nam się zmiana za kilka tysięcy złotych, która po kilku latach nam się nie tylko zwróci, ale da więcej satysfakcji.

Używanie pelletu do palenia w piecu to przede wszystkim ekologia. Brak substancji szkodliwych, brak zanieczyszczeń, brak potrzeby częstego czyszczenia kotła i piękny zapach drewna. Warto zatem poświęcić chwilę, by spalać pellet w dobrym i skutecznym kotle do tego przeznaczonym. To się opłaca!

 

Zobacz także inne nasze artykuły:

 

Kopiowanie treści i zdjęć bez wcześniejszej zgody surowo zabronione.